CTP İzolasyon Uygulama Tanımı

  • CTP İzolasyon Uygulama Tanımı

CTP (Cam Takviyeli Polimer veya Plastik) Cam elyafı ve polimer yada plastik içeriğe sahip kompozit malzeme. Farklı özelliklerdeki malzemelerin bir araya getirilerek oluşturulan yeni tip bu malzeme türü ile istenilen pek çok özellik elde edilmesi mümkündür.

CTP malzeme ile yapılan kaplama işlemi Cam Takviyeli Kaplama ve İzolasyonları, üstün dayanımı olan cam elyaf keçe ve kullanım alanında uygun polyester ve epoxy reçineler ile birlikte kimyasal reaksiyon sağlanarak elde edilen üstün nitelikli bir POLYESTER kaplamadır.

CTP, belirli bir uygulama için hangi elyafın, hangi reçinenin, hangi uygulamanın daha güzel sonuç vereceğini bilebilmek malzemeyi iyi tanımak ve CTP Kaplama Firmaları arasında tecrübeli olmayı gerektirir.

Cam elyaf takviyeli polimer kaplama (CTP) malzemeleri mukavemetli ve hafif olduğundan, taş, bronz, çelik ve diğer geleneksel malzemelere nispeten avantajlıdır.

Levhaların, değişik şekillerde ekonomik olarak kalıplanma yeteneği, ile avantaj sunar.

uya, kimyasal maddelere ve yüksek sıcaklığa dayanıklı ürün kaplaması için özel olarak tasarlanmıştır. Korozif ortamlara dayanım ve yüksek mekanik dayanım değerleri gerektiren uygulamalarda güvenle kullanılmaktadır.

Kimyasal madde tankları, asit havuz ve asit kazanları, asitli ortam uygulamaları, boru, petrol kimya endüstrisi, deniz araçları, güneş enerji sistemleri ve polyester beton yer kaplaması, çatı olukları, su giderleri, su havuzları, su depoları, zeminler, ahşap kaplamaları en yaygın kullanım alanları arasındadır.

CTP Kaplama‘da kullanılan yüksek teknolojili ham maddeler dolayısıyla izolasyon teknikleri arasında en uzun ömürlü yöntem olarak bilinmektedir.

Cam elyaf ve polyester reçinenin bu terkibinden oluşan yapının izolasyon amaçlı uygulaması ise iyi sonuçlar vermektedir. Ctp Kaplama Su yalıtımı, asitli yerlere dayanma gibi ortamlarda CPT en iyi yalıtım alternatiflerinden biridir. Bu açıdan kullanım alanı oldukça geniştir.

Asit tank kazanları, arıtma tesisleri, klor tankları, dere yalıtım yerleri, tankların iç kısımları, karo yüzeyleri, su tünelleri, minarelerin kaplanmasında ve su depolarında CTP uygulamalarına sıkça rastlanılır.

CTP Nedir, Nasıl Yapılır, Nerelerde, Niçin Kullanılır?

Cam elyaf takviyeli plastik (CTP), cam elyafı ile taşıyıcı bir matriks reçinenin
birleştirilmesi ile elde edilen kompozit bir malzemedir.
Camelyaf takviyeli plastik, ortam koşullarına dayanıklı, esnek ama yeterli mekanik
dayanma sahip olmayan plastik (ör: polyester reçine) ile, yüksek mekanik dayanımlı
cam elyafının bir araya getirilmesi ile elde edilen üstün nitelikli bir kompozit
mühendislik malzemesidir.
Kısa bir tanımlama ile kompozit kavramı,
• Birkaç matriksin bir araya gelmesi,
• Her matriksin kendi fiziksel özelliklerinin avantajlarını taşıması,
• Ortak matriksin, fiziksel özellik bileşkesini oluşturması
olarak ifade edilebilir.